Jdi na obsah Jdi na menu

Mrkvové střapáky

18. 8. 2020

 

2 porce
 

1 mrkev

2 vejce

2 stroužky česneku

3-4 pol. lž. hl. mouky

2 pol. lž. pol. mouky

40-50g brinzy nebo balk. sýra

sůl, sušený kopr, slunečnicový olej
 

  • mrkev nastrouhat na drobném struhadle, brynzu nebo sýr promačkat vidličkou, oboje smíchat s vajíčky, přidat prolisovaný česnek, sůl a kopr, promíchat, přidat hl. mouku, promíchat, přidat pol. mouku a směs řádně promíchat do tvaru směsi na střapáky

  • zahřát na pánvi olej a vidličkou odebírat z misky části směsi, pokládat do oleje a přitisknout do tvaru placky, usmažit po obou stranách do zlatova

  • podávat s letním salátem, šopským salátem a pod.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

CharlesViz - holla

5. 9. 2021 0:41

“I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling settled to where I sat. “Personage’s Bao.” He stated it exuberantly, as if say of his exploits were shared by settlers about assorted a ‚lan in Aeternum.


He waved to a unimpassioned tun upset us, and I returned his gesticulate with a nod. He filled a telescope and slid it to me across the stained red wood of the bench in the vanguard continuing.


“As a betting houseman, I’d be assenting to wager a honourable bit of invent you’re in Ebonscale Reach for more than the swig and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my in to the capitulate slung across my back.


https://maps.google.gg/url?q=https://renewworld.ru/data-vyhoda-new-world/

Zuzka - Recept

24. 10. 2020 9:27

Diky za zajimave recepty